JAKÉ BUDOU NOVÉ OLYMPIJSKÉ SPORTY?

JAKÉ BUDOU NOVÉ OLYMPIJSKÉ SPORTY?

ČÁST I: surfování

 

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) těsně před začátkem her v Riu v roce 2016 oznámil přidání pěti nových sportů (surfování, skateboarding, karate, baseball / softball, sportovní horolezectví) na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu. Návrh, který podal organizační výbor v Tokiu, byl jednomyslně schválen. To odráží snahu MOV pokročit a udělat z olympijských her otevřenější událost.

Předseda Komise vyjádřil touhu být inovativním a přivést olympijské hry blíže k mládeži. Podle prezidenta OH v Tokiu: „Začlenění těchto sportů by dalo mladým sportovcům životní příležitost zrealizovat své sny o účasti na olympijských hrách.“

Kritéria použitá při výběru nových disciplín zahrnovala faktory jako je rovnost pohlaví, být atraktivnější pro mládež a zohlednění jejich historické hodnoty.

Mezi japonskou mládeží jsou tyto sporty velmi populární a mají i mnoho fanoušků všech věkových kategorii po celé zemi. I proto je Tokio nejlepším místem pro jejich první uvedení na olympijských hrách.

Dělí nás necelý rok od letních olympijských her a rádi bychom zjistili více o těchto sportech. Odkud pocházejí, kdo je provádí a jak budou představeny na OH?

Nejprve se podíváme na surfování. Po něm bude následovat skateboarding, karate, baseball / softbal a horolezectví.

 

Surfování

Každý ví, že surfování je cool. Z fotek a videí surfaře zůstávají lidé s otevřenými ústy. Tento sport má však obrovskou kulturní hodnotu.

Surfování má svůj vlastní styl, hudbu a hodnoty. Do popředí se dostává i proto, že je celosvětově jedním z nejvíce šetrných sportů k životnímu prostředí. Existuje mnoho organizací spojených se surfováním, které mají pozitivní vliv na životní prostředí, především na oceán.

Historie se začala psát na Havaji, kde byl tento sport nedílnou součástí života a kultury obyvatel. Říkalo se o něm v mýtech a legendách, měl duchovní a společenský význam. Existovaly různé druhy desek pro náčelníky a zbytek obyvatel. Rovněž byly oblasti výhradně pro náčelníky, kde obyvatelé měli zakázáno surfovat a za nedodržení tohoto zákazu se trestalo. Během třetí expedice kapitána Cooka v roce 1779 vznikl po jejich příchodu na Havaj první písemný záznam o tomto sportu (surfování však existovalo stovky let před jejich příchodem).

Po příchodu dobyvatelů nastaly změny. Zavedení nové morálky a ekonomiky způsobilo, že obyvatelé stále méně surfovali. Teprve od 20. století surfování začalo být opět populární a začalo se šířit i do ostatních zemí. Dnes se ve světě nachází několik milionů surfařů (mužů i žen).

Soutěže v surfování jsou velmi zábavné. Skládají se z několika kol. Každé trvá 20 až 30 minut a soutěží v něm 2 až 4 surfaři. Cílem je chytit nejlepší vlnu, za kterou budou hodnocení v 10-ti bodové škále. Pro zachování férovosti každého soutěžícího je zaveden tzv. prioritní systém. Ten umožňuje střídání všech soutěžících a penalizuje ty, kteří nerespektují prioritu ostatních. Na konci kola porota sčítá skóre dvou nejlepších vln, přičemž celkový maximální počet bodů je 20. Surfaři s nejlepším hodnocením postupují do dalšího kola.

Při hodnocení výkonů surfařů porotci hodnotí náročnost vlny, počet a různorodost manévrů, styl, rychlost nebo sílu. Vzhledem k tomu, že soutěž probíhá v přírodě hodnocení je složitější. Porotci musí brát v úvahu, že náročnost vln se liší mezi soutěžemi a mezi jednotlivými koly. Tyto faktory však mění bodování na subjektivní hodnocení. Olympijské hry se budou pravděpodobně řídit podle tohoto bodového systému.

Hlavní soutěže organizuje Světová surfařská liga (World Surf League), která má dva okruhy: Světová kvalifikační série a Mistrovství světa. Nejlepší tři v žebříčku žen a mužů v roce 2018 byly: Stephanie Gilmore, Lakey Peterson, Carissa Moore a Gabriel Medina, Julian Wilson a Filipe Toledo.

Na olympijských hrách v Tokiu se soutěž uskuteční ve městě Chiba. Bude sestávat ze 40-ti soutěžících: 20 mužů a 20 žen z různých zemí z celého světa.

Goya se nemůže dočkat léta 2020. Ideální k posezení se studenou a osvěžující sklenicí kokosové vody v ruce, při kterém můžete sledovat jak tito úžasní sportovci zdolávají vlny.

 

Na následujících odkazech naleznete zajímavá videa ze surfování:

Videa ze Světové surfařské ligy.

Videa zveřejněna v časopise SURFER.

Krátké video TED Ed o historii surfování

 

Photo by Oliver Sjöström:  www.ollivves.com

No Comments

Post A Comment