Tokio 2020: Skateboarding

Tokio 2020: Skateboarding

A je to tady! Skateboarding je nyní oficiální olympijský sport!

Skateboarding se pokládá za sport, který má negativní vliv na mládež. Často se považuje za činnost, která má blíže k vandalismu než ke sportu.

Olympijský výbor se nyní rozhodl ukázat světu, že skateboarding je více než jen zábava pro vzpurné teenagery. Zařazení tohto pouličního sportu obohatí olympijské hry o nový rozměr, který kopíruje ambiciózní plány Tokia – aby nejbližší hry byly co nejvíce inovativní.

Skateboarding je jízda na malé dřevěné desce s kolečky, na níž skateboardisté předvádějí různé triky. Téměř jako surfování na betonu. Ve skutečnosti byl skateboarding představen surfaři v 50-tých letech minulého století v Kalifornii. Když nesurfovali na vodě, mohli skatovat na souši. Kdysi to připomínalo spíše tanec, na styl dnešních moderních longboardistů. V 60-tých letech pak tento sport dosáhl vrcholu a v polovině 70. let ho američtí vojáci přivezli do Německa, kde se velmi rychle uchytil. V 80. letech se proslavil ještě více jako známý symbol z filmu Návrat do budoucnosti s Martym Mcflyem. Skateboarding byl pouličním sportem až do poloviny 90. let, kdy se znovu zpopularizoval spolu s novou kulturou punk-rockové hudby. Časté zjevování v médiích, růst průmyslových městkých částí a čím dál více soutěží skateboarding postupně zviditelnili i ve sportovním světě.

Skateboardisté ​​se neomezují pouze na skateparky. Využívají každý kout města jako jeviště, na kterém mohou předvádět triky. Některá města po celém světě se stala známými tím, že mají nejlepší zákoutí pro skateboardy. Tato místa lákají mnoho zahraničních nadšenců, kteří chtějí vyzkoušet svoje skatovací schopnosti. Mezi nejznámější patří například Barcelona, ​​Paříž, Los Angeles, Berlín, Melbourne nebo Rio de Janeiro. Některá města jako Portland a San Diego v USA nebo švédské Malmö zahrnuli skateboarding do městských plánů. To znamená, že ho uznávají jako standardní dopravní prostředek a vytvářejí pro ně promenády, silnice nebo mapy míst, kde se dá zaskateboardovat.

Na olympijských hrách se bude soutěžit ve dvou samostatných disciplínách: ulice a park. První z jmenovaných se bude konat na městské dráze, která bude sestávat ze schodů, zábradlí, obrubníků, laviček, stěn a svahů. Soutěžící provedou triky a ukážou své dovednosti v různých oblastech, které budou posuzovány podle náročnosti, výšky, rychlosti, originality, provedení a složení pohybů.

Soutěž ve skateparku proběhne na hřišti s jámami, bazény a různými komplikovanými zatáčkami. V těchto soutěžích skateboardisté dosahují úžasné výšky při výskocích z jam a dělají triky ve vzduchu. Tyto triky jsou také kombinovány s balancováním na okraji jam a bazénů. Rozhodující kritéria pro tuto soutěž jsou podobná jako v městské dráze. Hodnotí se výška, v níž se triky provádějí, náročnost, styl a rychlost.

Mezi nejlepší světové skateboardistky patří Lizzie Armanto, Jordyn Barrat, Sakura Yososumi a Yndiara Asp. Mužskými známými skateboardisty jsou Tony Hawks, který je také světově proslulý svými skateboardovými videohrami, dále Rodney Mullen, Nyjah Huston a Luan Oliveira.

Pokud chcete zjistit, co všechno tito sportovcí dokážou, a chcete si udělat průzkum ještě před konáním olympijských her, níže přikládáme pár zajímavých odkazů na skateboardová videa. A proč si skateboardování rovnou nevyzkoušet? Nemusíte hned dělat výjimečné triky z videí, abyste si tu zábavu užili naplno. Kdoví, možná se skateboard stane vaším novým oblíbeným dopravním prostředkem. A pokud se chystáte na jízdu a potřebujete něco osvěžujícího na cestu, nezapomeňte si s sebou vzít kokosovou vodu Goya.

Chcete-li získat přístup k videím aktuálních nejlepších skateboardistů, přejděte na stránku „The Board“.

Pokud chcete zjistit, jak skateboarding zpočátku vypadal, přikládáme dvě zábavná videa.

No Comments

Post A Comment